PALME D’OR
TRIANGLE OF SADNESS
Ruben ÖSTLUND
GRAND PRIX
CLOSE
Lucas DHONT
STARS AT NOON
Claire DENIS
AWARD FOR BEST SCREENPLAY
WALAD MIN AL JANNA
(BOY FROM HEAVEN)
Tarik SALEH
JURY PRIZE (EX-AEQUO)
LE OTTO MONTAGNE (THE EIGHT MOUNTAINS)
Felix VAN GROENINGEN, Charlotte VANDERMEERSCH
JURY PRIZE (EX-AEQUO)
EO
Jerzy SKOLIMOWSKI
AWARD FOR BEST ACTRESS
ZAR AMIR EBRAHIMI
HOLY SPIDER
Ali ABBASI
AWARD FOR BEST ACTOR
SONG KANG HO
BROKER
KORE-EDA Hirokazu
HONORARY PALME D’OR
FOREST WHITAKER
HONORARY PALME D’OR
TOM CRUISE
Short films
PALME D’OR – SHORT FILM
HAI BIAN SHENG QI YI ZUO XUAN YA
(THE WATER MURMURS)
Jianying CHEN
SHORT FILM SPECIAL DISTINCTION
LORI
(MELANCHOLY OF MY MOTHER’S LULLABIES)
Abinash Bikram SHAH
CINEFONDATION AWARDS
First Prize
IL BARBIERE COMPLOTTISTA
(A Conspiracy Man)
directed by Valerio Ferrara
Centro Sperimentale di Cinematografia, Italie
Second Prize
DI ER
(Somewhere)
directed by Li Jiahe
Hebei University of Science and Technology School of Film and Television, Chine
Joint Third Prize
GLORIOUS REVOLUTION
directed by Masha Novikova
London Film School, Royaume Uni
LES HUMAINS SONT CONS QUAND ILS S’EMPILENT
(Humans Are Dumber When Crammed up Together)
directed by Laurène Fernandez
La CinéFabrique, France
Best Actress
Zar Amir Ebrahimi, Holy Spider
Camera d’Or
War Pony, dirs: Riley Keough & Gina Gammell
Camera d’Or Special Mention
Plan 75, dir: Chie Hayakawa
Short Film Palme d’Or
The Water Murmurs, dir: Jianying Chen
GOLDEN EYE AWARDS
Best Documentary
All That Breathes, dir: Shaunak Sen
Special Jury Prize
Mariupolis 2, dir: Mantas Kvedaravicius
PRIZE OF THE ECUMENICAL JURY
Broker, dir: Hirokazu Kore-eda
Un Certain Regard Prize
LES PIRES (The Worst Ones) by Lise AKOKA & Romane GUERET
Jury Prize
JOYLAND by Saim SADIQ
Best Director Prize
Alexandru BELC for METRONOM
Best Performance Prize (jointly awarded)
Vicky KRIEPS in CORSAGE
Adam BESSA in HARKA
Best Screenplay Prize
MEDITERRANEAN FEVER by Maha HAJ
« Coup de cœur » Prize
RODEO by Lola QUIVORON
Prizes awarded by the jury of la Semaine de la Critique
Grand Prize
La Jauría by Andrés Ramírez Pulido
French Touch Prize of the Jury
Aftersun by Charlotte Wells
Louis Roederer Foundation Rising Star Award
Zelda Samson for Love according to Dalva by Emmanuelle Nicot
Leitz Cine Discovery Prize for short film
Ice Merchants by João Gonzalez
Awards given by partners
Gan Foundation Award for Distribution
Urban Distribution, French distributor for Metsurin tarina (The Woodcutter Story) de Mikko Myllylahti
SACD Award
Andrés Ramírez Pulido, author of La Jauría by Andrés Ramírez Pulido
Canal+ Award for short film
Στον Θρονο Του Ξερξη (On Xerxes’ throne) by Evi Kalogiropoulou