Get a site

BAFTA TV Awards & Emmy nominations (2020)

Update on September: please consider this link for the Emmy Awards winners complete list.

2020 British Academy Television Awards & Emmy nominations.

  • The 2020 British Academy Television Awards ceremony was held on July 31, 2020, hosted by British director and comic actor Richard Ayoade. The nominations for the jury awards were announced on June, the 4th 2020, whilst the nominees for the audience award, “Virgin TV’s Must-See Moments”, were announced on June the 3rd, 2020.
  • The 72nd Primetime Emmy Awards will honor the best in U.S. prime time television programming from June 1, 2019, until May 31, 2020, as chosen by the Academy of Television Arts & Sciences. The ceremony was originally to be held at Microsoft Theater in Los Angeles, but due to the COVID-19 pandemic, it was changed virtually from the actors’ homes across the U.S. and will be held on September 20, 2020, and broadcast in the U.S. by ABC; it will be preceded by the 72nd Primetime Creative Arts Emmy Awards on September 12 and 13. The nominations were announced on July 28, 2020, by Leslie Jones, Laverne Cox, Josh Gad, and Tatiana Maslany. The ceremony will be hosted by Jimmy Kimmel; on July 29, 2020, amid the ongoing COVID-19 pandemic, a letter was sent to the nominees and all involved announcing that the ceremony will be virtual rather than take place at the Microsoft Theater in Los Angeles as planned. 

As for the first ones, winners are listed first and highlighted in boldface. The Emmy nominations at the end of the post.

Best Drama Series Best Mini-Series
  • The End of the F***ing World (Netflix/Channel 4)
    • The Crown (Netflix)
    • Gentleman Jack (HBO/BBC One)
    • Giri/Haji (BBC Two)
  • Chernobyl (Sky Atlantic)
    • A Confession (ITV)
    • The Victim (BBC One)
    • The Virtues (Channel 4)
Best Single Drama Best Soap and Continuing Drama
  • The Left Behind (BBC Three)
    • Brexit: The Uncivil War (Channel 4)
    • Elizabeth is Missing (BBC One)
    • Responsible Child (BBC Two)
  • Emmerdale (ITV)
    • Casualty (BBC One)
    • Coronation Street (ITV)
    • Holby City (BBC One)
Best Actor Best Actress
  • Jared Harris – Chernobyl as Valery Legasov (HBO/Sky Atlantic)
    • Takehiro Hira – Giri/Haji as Kenzo Mori (BBC Two)
    • Stephen Graham – The Virtues as Joseph (Channel 4)
    • Callum Turner – The Capture as Shaun Amery (BBC One)
  • Glenda Jackson – Elizabeth is Missing as Maud (BBC One)
    • Jodie Comer – Killing Eve as Villanelle (BBC One)
    • Suranne Jones – Gentleman Jack as Anne Lister (HBO/BBC One)
    • Samantha Morton – I Am Kirsty as Kirsty (Channel 4)
Best Supporting Actor Best Supporting Actress
  • Will Sharpe – Giri/Haji as Rodney (BBC Two)
    • Joe Absolom – A Confession as Christopher Halliwell (ITV)
    • Josh O’Connor – The Crown as Prince Charles (Netflix)
    • Stellan Skarsgård – Chernobyl as Boris Shcherbina (HBO/Sky Atlantic)
  • Naomi Ackie – The End of the F***ing World as Bonnie (Channel 4)
    • Helen Behan – The Virtues as Anna (Channel 4)
    • Helena Bonham Carter – The Crown as Princess Margaret (Netflix)
    • Jasmine Jobson – Top Boy as Jaq (Neflix)
Best Male Comedy Performance Best Female Comedy Performance
  • Jamie Demetriou – Stath Lets Flats as Stath (Channel 4)
    • Ncuti Gatwa – Sex Education as Eric Effiong (Netflix)
    • Youssef Kerkour – Home as Sami (Channel 4)
    • Guz Khan – Man Like Mobeen as Mobeen (BBC Three)
  • Sian Clifford – Fleabag as Claire (BBC Three)
    • Gbemisola Ikumelo – Famalam as Various characters (BBC Three)
    • Sarah Kendall – Frayed as Sammy Cooper (BBC Three)
    • Phoebe Waller-Bridge – Fleabag as Fleabag (BBC Three)
Best Scripted Comedy Best Comedy and Comedy Entertainment Programme
  • Stath Lets Flats (Channel 4)
    • Catastrophe (Channel 4)
    • Derry Girls (Channel 4)
    • Fleabag (BBC Three)
  • Taskmaster (Dave)
    • The Graham Norton Show (BBC One)
    • The Last Leg (Channel 4)
    • The Ranganation (BBC Two)
Best Entertainment Performance Lew Grade Award for Entertainment Programme
  • Mo Gilligan – The Lateish Show with Mo Gilligan (Channel 4)
    • Frankie Boyle – Frankie Boyle’s New World Order (BBC One)
    • Lee Mack – Would I Lie to You? (BBC One)
    • Graham Norton – The Graham Norton Show (BBC One)
  • Strictly Come Dancing (BBC One)
    • The Greatest Dancer (BBC One)
    • The Rap Game UK (BBC Three)
    • The Voice UK (ITV)
Best Factual Series or Strand Huw Wheldon Award for Specialist Factual
  • Leaving Neverland (Channel 4)
    • Crime and Punishment (Channel 4)
    • Don’t F**k With Cats: Hunting an Internet Killer (Netflix)
    • Our Dementia Choir with Vicky McClure (BBC One)
  • Yorkshire Ripper Files: A Very British Crime Story (BBC Four)
    • 8 Days: To the Moon and Back (BBC Two)
    • Seven Worlds, One Planet (BBC One)
    • Thatcher (BBC Two)
Robert Flaherty Award for Single Documentary Best Feature
  • The Last Survivors (BBC Two)
    • The Abused (Channel 5)
    • David Harewood: Psychosis and Me (BBC Two)
    • The Family Secret (Channel 4)
  • The Misadventures of Romesh Ranganathan (BBC Two)
    • Joe Lycett’s Got Your Back (Channel 4)
    • Mortimer & Whitehouse (BBC Two)
    • Snackmasters (Channel 4)
Best Reality and Constructed Factual Best Live Event
  • Race Across the World (BBC Two)
    • Celebrity Gogglebox (Channel 4)
    • Harry’s Heroes: The Full English (ITV)
    • RuPaul’s Drag Race UK (BBC Three)
  • Blue Planet Live (BBC One)
    • Election 2019 Live: The Results (ITV)
    • Glastonbury Festival 2019 (BBC Two)
    • Operation Live (Channel 5)
Best News Coverage Best Current Affairs
  • Hong Kong Protests (Sky News)
    • ITV News at Ten: Election Results (ITV)
    • Prince Andrew & The Epstein Scandal (BBC Two)
    • Victoria Derbyshire: Men Who Lost Loved Ones to Knife Crime (BBC Two)
  • Undercover: Inside China’s Digital Gulag (Exposure) (ITV)
    • Growing Up Poor: Britain’s Breadline Kids (Dispatches) (Channel 4)
    • The Hunt for Jihadi John (HBO/Channel 4)
    • Is Labour Anti-Semitic? (Panorama) (BBC/BBC One)
Best Sport Best Short Form Programme
  • 2019 Rugby World Cup Final: England v South Africa (ITV)
    • FIFA Women’s World Cup 2019 Semi Final: England v USA (BBC One)
    • ICC Cricket World Cup Final (Sky Sports Cricket)
    • Wimbledon 2019 Men’s Final (BBC One)
  • Brain in Gear (BBC iPlayer)
    • Anywhere but Westminster (The Guardian)
    • Soon Gone: A Windrush Chronicle (BBC Four)
    • Toni with an I (BBC Four)
Best International Programme Virgin TV’s Must-See Moment
  • When They See Us (Netflix)
    • Euphoria (HBO/Sky Atlantic)
    • Succession (Sky Atlantic)
    • Unbelievable (Netflix)
  • Gavin & Stacey – “Nessa proposes to Smithy” (BBC One)
    • Coronation Street – “Death of Sinead Osbourne” (ITV)
    • Fleabag – “The Confessional Scene” (BBC Three)
    • Game of Thrones – “Arya kills the Night King” (HBO/Sky Atlantic)
    • Line of Duty – “John Corbet’s death” (BBC One)
    • Love Island – “Michael recouples after Casa Amor” (ITV2)

***

Emmy Nominees:

Programs

Outstanding Comedy Series Outstanding Drama Series
  • Curb Your Enthusiasm (HBO)
  • Dead to Me (Netflix)
  • The Good Place (NBC)
  • Insecure (HBO)
  • The Kominsky Method (Netflix)
  • The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
  • Schitt’s Creek (Pop TV)
  • What We Do in the Shadows (FX)
  • Better Call Saul (AMC)
  • The Crown (Netflix)
  • The Handmaid’s Tale (Hulu)
  • Killing Eve (BBC America)
  • The Mandalorian (Disney+)
  • Ozark (Netflix)
  • Stranger Things (Netflix)
  • Succession (HBO)
Outstanding Limited Series Outstanding Television Movie
  • Little Fires Everywhere (Hulu)
  • Mrs. America (FX)
  • Unbelievable (Netflix)
  • Unorthodox (Netflix)
  • Watchmen (HBO)
  • American Son (Netflix)
  • Bad Education (HBO)
  • Dolly Parton’s Heartstrings: These Old Bones (Netflix)
  • El Camino: A Breaking Bad Movie (Netflix)
  • Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. The Reverend (Netflix)
Outstanding Variety Talk Series Outstanding Variety Sketch Series
  • The Daily Show with Trevor Noah (Comedy Central)
  • Full Frontal with Samantha Bee (TBS)
  • Jimmy Kimmel Live! (ABC)
  • Last Week Tonight with John Oliver (HBO)
  • The Late Show with Stephen Colbert (CBS)
  • A Black Lady Sketch Show (HBO)
  • Drunk History (Comedy Central)
  • Saturday Night Live (NBC)
Outstanding Competition Program
  • The Masked Singer (Fox)
  • Nailed It! (Netflix)
  • RuPaul’s Drag Race (VH1)
  • Top Chef (Bravo)
  • The Voice (NBC)

Acting

Lead performances[edit]

Outstanding Lead Actor in a Comedy Series Outstanding Lead Actress in a Comedy Series
  • Anthony Anderson as Andre “Dre” Johnson Sr. on Black-ish (ABC)
  • Don Cheadle as Mo Monroe on Black Monday (Showtime)
  • Ted Danson as Michael on The Good Place (NBC)
  • Michael Douglas as Sandy Kominsky on The Kominsky Method (Netflix)
  • Eugene Levy as Johnny Rose on Schitt’s Creek (Pop TV)
  • Ramy Youssef as Ramy Hassan on Ramy (Hulu)
  • Christina Applegate as Jen Harding on Dead to Me (Netflix)
  • Rachel Brosnahan as Miriam “Midge” Maisel on The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
  • Linda Cardellini as Judy Hale on Dead to Me (Netflix)
  • Catherine O’Hara as Moira Rose on Schitt’s Creek (Pop TV)
  • Issa Rae as Issa Dee on Insecure (HBO)
  • Tracee Ellis Ross as Dr. Rainbow “Bow” Johnson on Black-ish (ABC)
Outstanding Lead Actor in a Drama Series Outstanding Lead Actress in a Drama Series
  • Jason Bateman as Martin “Marty” Byrde on Ozark (Netflix)
  • Sterling K. Brown as Randall Pearson on This Is Us (NBC)
  • Steve Carell as Mitch Kessler on The Morning Show (Apple TV+)
  • Brian Cox as Logan Roy on Succession (HBO)
  • Billy Porter as Pray Tell on Pose (FX)
  • Jeremy Strong as Kendall Roy on Succession (HBO)
  • Jennifer Aniston as Alex Levy on The Morning Show (Apple TV+)
  • Olivia Colman as Queen Elizabeth II on The Crown (Netflix)
  • Jodie Comer as Oksana Astankova / Villanelle on Killing Eve (BBC America)
  • Laura Linney as Wendy Byrde on Ozark (Netflix)
  • Sandra Oh as Eve Polastri on Killing Eve (BBC America)
  • Zendaya as Rue Bennett on Euphoria (HBO)
Outstanding Lead Actor in a Limited Series or Movie Outstanding Lead Actress in a Limited Series or Movie
  • Jeremy Irons as Adrien Veidt on Watchmen (HBO)
  • Hugh Jackman as Dr. Frank Tassone on Bad Education (HBO)
  • Paul Mescal as Connell Waldron on Normal People (Hulu)
  • Jeremy Pope as Archie Coleman on Hollywood (Netflix)
  • Mark Ruffalo as Dominick and Thomas Birdsey on I Know This Much Is True (HBO)
  • Cate Blanchett as Phyllis Schlafly on Mrs. America (FX)
  • Shira Haas as Esther “Esty” Shapiro on Unorthodox (Netflix)
  • Regina King as Angela Abar / Sister Night on Watchmen (HBO)
  • Octavia Spencer as Madam C. J. Walker on Self Made (Netflix)
  • Kerry Washington as Mia Warren on Little Fires Everywhere (Hulu)

Supporting performances

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series
  • Mahershala Ali as Sheikh Ali Malik on Ramy (Hulu)
  • Alan Arkin as Norman Newlander on The Kominsky Method (Netflix)
  • Andre Braugher as Raymond Holt on Brooklyn Nine-Nine (NBC)
  • Sterling K. Brown as Reggie on The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
  • William Jackson Harper as Chidi Anagonye on The Good Place (NBC)
  • Dan Levy as David Rose on Schitt’s Creek (Pop TV)
  • Tony Shalhoub as Abe Weissman on The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
  • Kenan Thompson as Various Characters on Saturday Night Live (NBC)
  • Alex Borstein as Susie Myerson on The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
  • D’Arcy Carden as Janet on The Good Place (NBC)
  • Betty Gilpin as Debbie Eagan on GLOW (Netflix)
  • Marin Hinkle as Rose Weissman on The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
  • Kate McKinnon as Various Characters on Saturday Night Live (NBC)
  • Annie Murphy as Alexis Rose on Schitt’s Creek (Pop TV)
  • Yvonne Orji as Molly Carter on Insecure (HBO)
  • Cecily Strong as Various Characters on Saturday Night Live (NBC)
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
  • Nicholas Braun as Greg Hirsch on Succession (HBO)
  • Billy Crudup as Cory Ellison on The Morning Show (Apple TV+)
  • Kieran Culkin as Roman Roy on Succession (HBO)
  • Mark Duplass as Charlie “Chip” Black on The Morning Show (Apple TV+)
  • Giancarlo Esposito as Gus Fring on Better Call Saul (AMC)
  • Matthew Macfadyen as Tom Wambsgans on Succession (HBO)
  • Bradley Whitford as Commander Joseph Lawrence on The Handmaid’s Tale (Hulu)
  • Jeffrey Wright as Bernard Lowe on Westworld (HBO)
  • Helena Bonham Carter as Princess Margaret on The Crown (Netflix)
  • Laura Dern as Renata Klein on Big Little Lies (HBO)
  • Julia Garner as Ruth Langmore on Ozark (Netflix)
  • Thandie Newton as Maeve Millay on Westworld (HBO)
  • Fiona Shaw as Carolyn Martens on Killing Eve (BBC America)
  • Sarah Snook as Siobhan “Shiv” Roy on Succession (HBO)
  • Meryl Streep as Mary Louise Wright on Big Little Lies (HBO)
  • Samira Wiley as Moira Strand on The Handmaid’s Tale (Hulu)
Outstanding Supporting Actor in a Limited Series or Movie Outstanding Supporting Actress in a Limited Series or Movie
  • Yahya Abdul-Mateen II as Calvin “Cal” Abar / Doctor Manhattan on Watchmen (HBO)
  • Jovan Adepo as young Will Reeves on Watchmen (HBO)
  • Tituss Burgess as Titus Andromedon on Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. The Reverend (Netflix)
  • Louis Gossett Jr. as Will Reeves on Watchmen (HBO)
  • Dylan McDermott as Ernest “Ernie” West on Hollywood (Netflix)
  • Jim Parsons as Henry Willson on Hollywood (Netflix)
  • Uzo Aduba as Shirley Chisholm on Mrs. America (FX)
  • Toni Collette as Det. Grace Rasmussen on Unbelievable (Netflix)
  • Margo Martindale as Bella Abzug on Mrs. America (FX)
  • Jean Smart as Laurie Blake on Watchmen (HBO)
  • Holland Taylor as Ellen Kincaid on Hollywood (Netflix)
  • Tracey Ullman as Betty Friedan on Mrs. America (FX)

Directing

Outstanding Directing for a Comedy Series Outstanding Directing for a Drama Series
  • The Great (Hulu): “The Great” — Directed by Matt Shakman
  • The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video):
    • “It’s Comedy or Cabbage” — Directed by Amy Sherman-Palladino
    • “Marvelous Radio” — Directed by Daniel Palladino
  • Modern Family (ABC): “Finale, Part 2” — Directed by Gail Mancuso
  • Ramy (Hulu): “Miakhalifa.mov” — Directed by Ramy Youssef
  • Schitt’s Creek (Pop TV): “Happy Ending” — Directed by Andrew Cividino and Dan Levy
  • Will & Grace (NBC): “We Love Lucy” — Directed by James Burrows
  • The Crown (Netflix):
    • “Aberfan” — Directed by Benjamin Caron
    • “Cri de Coeur” — Directed by Jessica Hobbs
  • Homeland (Showtime): “Prisoners of War” — Directed by Lesli Linka Glatter
  • The Morning Show (Apple TV+): “The Interview” — Directed by Mimi Leder
  • Ozark (Netflix):
    • “Fire Pink” — Directed by Alik Sakharov
    • “Su Casa Es Mi Casa” — Directed by Ben Semanoff
  • Succession (HBO):
    • “Hunting” — Directed by Andrij Parekh
    • “This Is Not for Tears” — Directed by Mark Mylod
Outstanding Directing for a Limited Series, Movie, or Dramatic Special Outstanding Directing for a Variety Series
  • Little Fires Everywhere (Hulu): “Find a Way” — Directed by Lynn Shelton
  • Normal People (Hulu): “Episode 5” — Directed by Lenny Abrahamson
  • Unorthodox (Netflix) — Directed by Maria Schrader
  • Watchmen (HBO):
    • “It’s Summer and We’re Running Out of Ice” — Directed by Nicole Kassell
    • “Little Fear of Lightning” — Directed by Steph Green
    • “This Extraordinary Being” — Directed by Stephen Williams
  • A Black Lady Sketch Show (HBO): “Born at Night, But Not Last Night” — Directed by Dime Davis
  • The Daily Show with Trevor Noah (Comedy Central): “Dr. Fauci Answers Trevor’s Questions About Coronavirus” — Directed by David Paul Meyer
  • Last Week Tonight with John Oliver (HBO): “Episode 629” — Directed by Paul Pennolino and Christopher Werner
  • The Late Show with Stephen Colbert (CBS): “Live Show; Chris Christie; Nathaniel Rateliff” — Directed by Jim Hoskinson
  • Saturday Night Live (NBC): “Host: Eddie Murphy” — Directed by Don Roy King
  • Tiffany Haddish Presents: They Ready (Netflix): “Flame Monroe” — Directed by Linda Mendoza

Writing

Outstanding Writing for a Comedy Series Outstanding Writing for a Drama Series
  • The Good Place (NBC): “Whenever You’re Ready” — Written by Michael Schur
  • The Great (Hulu): “The Great” — Written by Tony McNamara
  • Schitt’s Creek (Pop TV):
    • “Happy Ending” — Written by Daniel Levy
    • “The Presidential Suite” — Written by David West Read
  • What We Do in the Shadows (FX):
    • “Collaboration” — Written by Sam Johnson and Chris Marcil
    • “Ghosts” — Written by Paul Simms
    • “On the Run” — Written by Stefani Robinson
  • Better Call Saul (AMC):
    • “Bad Choice Road” — Written by Thomas Schnauz
    • “Bagman” — Written by Gordon Smith
  • The Crown (Netflix): “Aberfan” — Written by Peter Morgan
  • Ozark (Netflix):
    • “All In” — Written by Chris Mundy
    • “Boss Fight” — Written by John Shiban
    • “Fire Pink” — Written by Miki Johnson
  • Succession (HBO): “This Is Not for Tears” — Written by Jesse Armstrong
Outstanding Writing for a Limited Series, Movie, or Dramatic Special Outstanding Writing for a Variety Series
  • Mrs. America (FX): “Shirley” — Written by Tanya Barfield
  • Normal People (Hulu): “Episode 3” — Written by Sally Rooney and Alice Birch
  • Unbelievable (Netflix): “Episode 1” — Written by Susannah Grant, Michael Chabon and Ayelet Waldman
  • Unorthodox (Netflix): “Part 1” — Written by Anna Winger
  • Watchmen (HBO): “This Extraordinary Being” — Written by Damon Lindelof and Cord Jefferson
  • The Daily Show with Trevor Noah (Comedy Central)
  • Full Frontal with Samantha Bee (TBS)
  • Last Week Tonight with John Oliver (HBO)
  • Late Night with Seth Meyers (NBC)
  • The Late Show with Stephen Colbert (CBS)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Follow

Get every new post on this blog delivered to your Inbox.

Join other followers:

%d bloggers like this: